Mentálhigiénés segítő beszélgetés

Mentálhigiénés segítőként szeretem meghallgatni a hozzám fordulókat, aktívan jelen lenni és támogatni abban, hogy az aktuális nehézségeit minél jobban meg tudja oldani, illetve a saját élethelyzetére minél jobban rálásson. Gyakran előfordul, hogy az önmagában is sokat számít egy nehéz élethelyzetben, ha valaki meghallgat, odafigyel, támogató légkört teremt, empátiával van jelen.

A segítő kapcsolat során lehetőség nyílik az elakadások átgondolására, átdolgozására és a belső erőforrások megtalálására és mobilizációjára, ezzel az egyensúly megteremtésére. Nem célom és nem feladatom a hozzám forduló helyett megoldani a nehézségeket, tanácsot adni, biztos válaszokat adni. Fontos azonban az, hogy a beszélgetések hatására a hozzám forduló énképe, önértékelése javuljon, és ezáltal képessé váljon arra, hogy egy darabig a támogatásommal, később majd önállóan tudja kezelni, megoldani a nehézségeit. Fontos számomra az, hogy ne a kliens előtt, és ne utána menjek az úton, hanem mellette haladva kísérjem, az ő tempójában.

A segítő kapcsolati munka első beszélgetése 90, utána jellemzően 60 perc, de az időkeretet a kliens igényeihez, a hozott probléma jellegéhez, a célokhoz, illetve szakmai szempontokhoz alkalmazkodva alakítjuk ki: jellemzően több alkalmas segítő kapcsolatról van szó, ami 5-6 alkalomtól több hónapos kísérésig terjed.

Milyen élethelyzetekben tudok segítséget nyújtani: 

  • életvezetési kérdések
  • önismereti kérdések
  • kapcsolati, családi problémák, nehézségek
  • pszichiátriai szakellátást nem igénylő szorongásos panaszok
  • krízishelyzetek (váratlan életesemények során fellépő krízishelyzet, fordulópontok, életközepi krízis, …) 

A mentálhigiénés segítségnyújtás nem minősül sem terápiának, sem egészségügyi ellátásnak.